1.Čelákovický klub vodních sportů

Historie KLUBU

Tato sekce obsahuje materialy kterě se podařilo shromáždit k dokreslení historie vodáckého klubu Čelákovice. Některě datumy nebo popisy či jména nemusí být naprosto přesně proto jsou vaše připomínky více než vítany. 

Pokud máte nějaké fotografie či filmy dokreslující jakoukoli událost spojenou s vodáky v Čelakovicích , prosím dejte ji k dispozici na kontaktní klubový email.

Vodácké začátky v Čelakovicích

Někdy kolem roku 1948 se sešli dávní kamarádi Pepik Blecha a Jirka Dynebír u Blechů doma a začali spolu hrát. Tito kamarádi přibrali postupem nekolika dalších let kamarády Kubánka a Polenského a tak vznikla a začala pravidelně koncertovat kapela známá v nejen v Čelákovicích jako POBLEDYKUBA.

Historické fotografie kapely PoBleDyKuba

Tyto fotografie pochází někdy z 50 let 20 století.


sestava : Kontrabas - Seidfreid, Kytara : Dynebír, Hawaika : Kubánek, Kytara : J.Blecha a J.Polenský na bubínky zde, později na mandolínu

60 Léta 20 století

Na konci 50 a počátku 60 let se parta kamarádů jadrem z kapely POBLEDYKUBA rozhodla ze nestačí jen hrát muziku a jezdit na kanojích ale že by to chtělo někam posunout. Jirka Dynebír se svými kamarády sehnal plany a pustil se do stavby první kajutové lodě. Tuhle postavili společně s Pepikem Blechou a jmenovala se Maugli.Timto počinem byla založena tradice stavby motorových lodí v Čelákovicích. Ostatní členové kapely chtěli mit taktěž své lodě a za nedlouho bylo v polovině 60 let lodí na labi hnedle několik.

Dávat novou loď na vodu byla vždyzky velka sláva. Na doukolaku se vezl nezbytný sud piva, loď byla samozřejme od místa stavby az do vody tlačena ručně a vždycky to bylo s muzikou. Pochopitelně se stavělo i v hospodach okolo kterých loď projela. Kultovní v tomto ohledu byla hospoda U Kubelků = tedy pokud se loď dávala na vodu v Sedlčánách u přívozu.

70 Léta 20 století

Na začátku 70 let došlo vůbec k největšímu rozmachu motorových vodáků v Čelakovicích.

Po vzoru zakladatelů začali stavět lodě další a další kamarádi. Mnoho z nich se znalo z legendarní hospody "Bosna" kde se kamarádi scházeli od 60 let.

Taktéž bylo nutno legalizovat doposud divoký spolek vodáků, nastupující normalizace byla neústupná a tak se z doposud zcela nezávislých vodaků stali clenové Svazarmu (svaz pro spolupráci s armádou). Prvním předsedou se oficiálně stal Pepik Blecha, Jirka Dynebir zastaval čestnou funkci kapitán klubu.

Kulturní a společenský život vodáků - historie

V 60 vzniklo hnedle několik legendarních akcí pořádaných Čelakovickými vodaky která se zapsali hluboko do podvědomí nejen všech kamarádů ale i Čelakovičáků kteří by jinak s vodáky nemeli nic společněho.

První akcí kterou pořádali vodíci pro sebe a kruh svých kamarádů byl MEMORIAL STARÝHO DUSSE. Šlo o setkání na Řehačce u ohně s hudbou a samozřejmě naležitým občerstvením.

Oblíbená místa - Regata Jizera a Jezero Veletov

Mezi velmi oblíbená místa pro pořádání závodů a i neformalních setkání byl soutok Labe s Jizerou - tzv.Špička

Pro letní dovolené bylo zase pásečné jezero u vesničky Veletov kousek nad Kolínem proti proudu Labe

});